Logowanie | Rejestracja


Zaloguj się

Nazwa użytkownika:   Hasło:   Loguj mnie automatycznie  
Dzisiaj jest czw sie 11, 2022 8:39 pm

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość

Offline
Post: śr lis 02, 2011 12:30 pm 
Rookie

Rejestracja: śr lis 02, 2011 11:21 am
Posty: 23
Lokalizacja: Kraków
Witam wszystkich, chyba trafiłem do dobrego działu ponieważ napisałem prace dla laików wrestlingu. Denerwowało mnie już od dawna mówienie o wrestlingu jako o sporcie dla bab, czy o udawanych walkach (dla fanów to oczywiste). Wiele spraw tam poruszonych wyda się komuś oczywista ale może i dowie się tam czegoś nowego. Licze też, że moja praca przyda się komuś kiedyś w przyszłości. Sam wykorzystałem ją na zaliczenie na studiach i wiem jakie problemy były ze znalezieniem materiałów. Bibliografii i przypisów nie podawałem ale jakby ktoś był zainteresowany to podam Tekst troche długi ale miłej lektury.Wrestling, czyli coraz bardziej popularne show w Stanach Zjednoczonych jak i na świecie. Dla jednych widowisko dla bab, dla drugich prawdziwe emocje, tak chyba najkrócej można opisać ten sport. Najpopularniejsza organizacja zapaśnicza czyli World Wrestling Entertainment (WWE) swoją historię zaczyna już w 1915 roku kiedy Roderick James "Jess" McMahon zorganizował walkę bokserską choć dopiero w 1953 roku wchodzi w wrestlingowy biznes. Federacja ta rozrosła się na skale światową, zarabiając w samym 2007 roku 52,1mln dolarów na czysto z 486 milionami dolarów przychodów . Jest to dochodowy interes, jak kręcenie filmów czy seriali, które wrestling przypomina.

Idealnie przygotowane widowisko

Sport ten można oglądać na żywo raz w miesiącu systemie Pay Per View i są to specjalne gale z bardzo „patetycznymi” nazwami jak na przykład Hell in a Cell czy No Surrender. Można również zobaczyć walki już nie na żywo w różnych stacjach telewizyjnych. Nie są to już specjalne gale lecz występy bardziej przypominające seriale. Największą galą wrestlingową na świecie jest Wrestlemania organizowana przez WWE. Odbywa się od 27 lat i działa w PPV, jest oglądana w kilkudziesięciu krajach na świecie. Przygotowania do tego pokazu trwają długo ponieważ wszystko musi być idealnie - nie można się pomylić podczas pokazu na żywo, kiedy oglądają setki tysięcy widzów śledzi poczynania zawodników. Jest to jedyna gala która odbywa się na dużym stadionie, na który chodzą tysiące fanów. Ponieważ Wrestlemania odbywa się raz na rok i jest tak wielkim wydarzeniem, dlatego różni się ona od zwykłych cotygodniowych występów. Przede wszystkim trwa dłużej bo aż 4 godziny, niektórzy zawodnicy mają bardziej urozmaicone wejścia niż zwykły spacer po rampie w stronę ringu, np. zjazd na linie czy wyskok ziemi. Jest to dowód na to jak wielką wagę przywiązuje się w tym sporcie do widowiskowych elementów, które uatrakcyjniają pokaz.
Innym sposobem na atrakcyjność wrestlingu są storyline’y i feud’y, którymi zajmuje się Creative Team(CT). CT to ludzie zajmujący się scenariuszem, oni dają pomysły na postać danego zawodnika, oni decydują kto i kiedy będzie mistrzem. Mają oni też moc zwalniania wrestlerów kiedy nie ma już pomysłu na dalszy rozwój ich postać. Wszystkie ich zamysły musi zatwierdzić oczywiście prezes danej federacji. Historie które wymyśla CT noszą nazwę storyline i są to na przykład dobieranie się w pary wrestlerów i div(zapaśniczek) lub przebieg kariery konkretnego. Creative Team wymyśla również konflikty między zawodnikami czyli feud. Najczęściej jest to rywalizacja dobrego (face) i złego (heel) o mistrzostwo albo z innych powodów, które tylko przyjdą do głowy członkom CT. Przypomina to komiksową walkę super bohatera ze złoczyńcami i tak właśnie ma być, czego wielu ludzi nie rozumie. Bardzo często plany są w ostatniej chwili zmieniane z powodu kontuzji lub braku zgody na prezesa na dany wątek. Najciekawsze feudy mogą trwać nawet kilka miesięcy kończąc się finałową emocjonującą walką na dużej gali. Dzięki tym urozmaiceniom tłumy widzów oglądają walki, o których nawet dziecko wie, że są ustawione, wyreżyserowane, nieprawdziwe. O takich masach fanów mogliby tylko pomarzyć zapaśnicy startujący w prawdziwych zawodach sportowych.

Zawodnik i kim dzisiaj będzie

Sam zapaśnik to zazwyczaj postać fikcyjna, w którą wciela się prawdziwy człowiek. Przyjmuje on jakiś przydomek i pod nim występuje, zdarza się, że jest on zmieniany niejednokrotnie lub ma on swoje synonim na przykład Mark Calaway występujący pod pseudonimem The Undertaker jest również nazywany Phenom, Dead man, Demon From Dead Valley. Oczywiście zdarza się tak, że wrestler występuje pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, przykładem może tu być chyba najpopularniejszy aktualnie John Cena. Zawodnicy mają za sobą doświadczenia aktorskie, jak chociażby wyżej wymieniony John Cena zagrał w nie jednym filmie , ale również kaskaderskie i sportowe. Znany jest przypadek kiedy mistrz olimpijski w zapasach z Atlanty 1996 roku Kurt Angle przystąpił do WWE; sztangista Mark Henry z przeciętnymi wynikami również próbuje swoich sił w WWE . Sytuacja taka działa w obie strony, bo kiedy zawodnik staje się popularny wśród kibiców, próbuje swoich sił w Hollywood.
Może na ringu na tego nie widać ale wszyscy zawodnicy się szanują i nawzajem motywują. Atmosfera w szatni jest bardzo pozytywna i zupełnie nie wskazuje na to co ma wydarzyć się podczas pokazu. Zapaśnicy są pracownikami danej federacji i tak jak w każdej innej pracy dbają oni o jej dobro i rozwój. Przed występem omawiana jest scenariusz walki , każdy wie co ma robić i odbywa się próba aby efekt był widowiskowy i żeby uniknąć kontuzji. Ewentualne poprawki są wprowadzane w czasie walki (na widowni jest tak głośno, że nie słuchać jak zawodnicy do siebie szepczą). Często zdarza się tak, że nie widać twarzy wrestlerów, są w tak zwanym clinchu, wtedy bez problemu mogą ustalić, kto co robi dalej . Podczas show zapaśnicy okładają się nawzajem udają, że się nienawidzą, po powrocie do szatni wszystko wraca do normy i kolejny dzień w pracy za nimi.
Warto wspomnieć również o wieku tych sportowców. Bardzo późno kończą oni kariery, zdecydowanie później niż piłkarze, koszykarze czy lekko atleci mimo podobnego, jak nie większego wysiłku fizycznego w ich zawodzie. Występy nawet kilka razy w tygodniu potrafią na prawdę wykończyć fizycznie. Poza tym wrestler musi cały czas dbać o swój wygląd ponieważ inaczej się nie sprzeda, a i wymaga tego od niego federacja. Przypadki zakończenia kariery wcześniej niż przed 45-50 rokiem życia są spowodowane zagrożeniami życia lub śmiercią.

Jak to wygląda na żywo

Wszystkie występy na żywo wyglądają bardzo podobnie o ile nie identycznie. Oprócz tego co się dzieje na ringu warto opisać jak zachowuje się widownia. Przypomina to trochę mecze zespół drużynowych. Niektórzy na trybunach noszą koszulki lub inne ubrania ze swoimi ulubionymi postaciami, wykonują gesty charakteryzujące ich ulubieńca czy nawet przynoszą transparenty z przeróżnymi napisami. Publiczność żyje. Reakcje na zwroty akcji są głośne, gdy wygrywa heel słychać buczenie natomiast gry bierze górę face, słyszymy oklaski. Najbardziej emocjonująco reagują widzowie młodsi, którzy jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, iż to co dzieje się na ringu, jest już ustalone wcześniej. Z drugiej strony świadomość „udawania” nie ma znaczenia, ponieważ my, jako widzowie, nie wiemy kto wygra i nadal można nas zaskoczyć. Można by rzec, że publiczność to kolejny uczestnik widowiska. O to aby nie było nudno dbają sami zawodnicy. Oprócz samej walki ważny jest też kontakt fizyczny. Wrestler wchodząc na ring ma po drodze kilkanaście metrów do przejścia, wtedy zazwyczaj ma czas, żeby podejść do jakiegoś widza i przybić „piątkę”. Będąc już na ringu czasami dostaje mikrofon i przemawia do wszystkich dziękując za przybycie czy chwaląc publikę. Lub też wręcz przeciwnie - wyzywa ich i chwali samego siebie. Reakcję fanów zbudza już sama muzyka, która zapowiada wejście każdego z zawodników. Kiedy wychodzi heel słychać niezadowolenie, kiedy wychodzi face oczywiście reakcja jest odwrotna. Przy odliczaniu kibicie razem z sędzią liczą do trzech, a później cieszą się z wygranej swojego idola. Podczas walki zdarza się tak, że jeden z zapaśników lub oboje wpadają na trybuny i tam kontynuują walkę. Mogą być pojedynki, w których najwięcej dzieje się właśnie poza ringiem. W tym sporcie kibice uczestniczą bezpośrednio bardziej niż w innym, jest on też często bardziej emocjonujący. Po prostu taki musi być, ponieważ w taki sposób się na nim zarabia. Raczej nie zdarzy się sytuacja kiedy nudzimy jak na niektórych meczach piłki nożnej gdy większość czasu gra toczy się w środkowej części boiska. Wiele osób krytykuje wrestling nie wiedząc jakie emocje mu towarzyszą, chociażby dlatego że sportowcy są tu dla nas, a nie dla własnego sukcesu, nawet kosztem niezbyt pasjonującego widowiska.

O tym się nie mówi

Rozrywka, dobra zabawa, emocje i show to jedna strona wrestlingu. Niestety jest też ta gorsza. W ciągu ostatnich 25 lat niemal siedemdziesięciu zawodowych zapaśników zakończyło życie, przed ukończeniem 50. roku życia. To przerażająca statystyka, jeśli weźmie się pod uwagę, że wrestling to elitarna profesja, a lista przedwczesnych zgonów obejmuje przeważnie wielkie gwiazdy. Wchodząc w ten biznes trzeba brać pod uwagę wszystko. Wielu zawodników nadużywa leków przeciwbólowych. Mimo amortyzującej maty a ringu, skok z trzeciej liny na innego człowieka wcale nie należy do przyjemnych. Należy liczyć się z bólem przy każdej akcji, nawet jeśli jest ona udawana. Częste występy zmuszają do brania środków łagodzących ból. Sterydy również są nadużywane. Wrestler musi dobrze wyglądać, a niemożliwe jest osiągnięcie idealnej sylwetki bez pomocy chemii. Steroidy znajdują zastosowanie jako leki o działaniu narkotycznym, a także jako środki dopingujące , które są dozwolone przez federacje gdy stosunek testosteronu do epitestosteronu nie wynosi więcej niż 4:1 (Wcześniej nie mógł wynosić więcej niż 10:1) . Nie do pomyślenia jest używanie tych środków w jakimkolwiek innym sporcie, podczas gdy zapaśnicy przed ćwiczeniami „doładowują się” legalnie . Sterydy niosą ze sobą również problemy z sercem i zaburzeniami osobowości. W 2007 były mistrz świata Chris Benoit popełnił samobójstwo w wieku 40 lat. Zanim to zrobił, zabił żonę (Nancy Benoit też była zawodowa zapaśniczka, mistrzynią świata) i syna. Przed tragedią lekarze zdiagnozowali u niego poważne zmiany w mózgu, porównywalne z tymi, jakie zachodzą w mózgu 85-latka chorego na Alzheimera. W tym samym roku zmarł 44 letni Brian Adams. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie przedawkowanie leków przeciwbólowych i antydepresyjnych. Mike Awesome powiesił się w domu na Florydzie, miał 42 lata. Biff Wellington umarł na atak serca w 42 roku życia. Zaburzenia psychiczne związane są też z pobytem poza domem. Ciągłe życie w trasie, ponad 300 dni w roku poza domem, zmęczenie zmniejszają chęć do życia, mimo dużych zarobków. Jedną z najbrutalniejszych federacji wrestlingowej jest Combat Zone Wrestling. CZW to wrestling bez granic, w ruch idą świetlówki, druty kolczaste, stoły a nawet kosiarki do trawy i zszywacze. Krew leje się litrami. Nie wydaje się możliwym aby zawodnicy nie byli pod wpływem narkotyków czy środków znieczulających. Podczas turnieju dochodząc do finału trzeba stoczyć kilka walk w ciągu jednego dnia. Człowiek schodzi zakrwawiony ledwo żyjący aby niedługo później znowu rozbić na swojej głowie kilka świetlówek.

Kontuzje

Kontuzje jak w każdym sporcie nie ułatwiają sportowcom życia, w wrestlingu szczególnie. Są one długotrwałe, trwają nawet ponad rok. Praktycznie nie występują urazy, które leczy się dwa lub trzy tygodnie. Te dłuższe wymagają długich i ciężkich rehabilitacji ale i w tym organizatorzy odnajdują plusy. Promuje się powroty znanych zawodników po długich przerwach, ludzie chętnie zobaczą jego pierwszą walkę po powrocie, a wraca on zazwyczaj żeby się brutalnie zemścić. Oczywiście według storyline. Każdy mimo hucznych powrotów stara się unikać kontuzji, gdyż często ilość występów kreuje zarobki. Wszelkie urazy muszą być wyleczone w stu procentach, ponieważ we wrestlingu, nie można zmienić innego zawodnika na ostatnie kilka minut przed zawodami jak chociażby w piłce nożnej. Walka to walka, w każdej trzeba dać z siebie wszystko. O urazach dowiadujemy się po widowisku, bo w trakcie jego trwania zapaśnik nie pokazuje po sobie, że coś jest nie tak i z bólem kończy swoją walkę, a pomoc medyczną otrzymuje dopiero w szatni.


Trzeba to kochać

Wrestling to sport, z którym trzeba się urodzić, mieć go we krwi. Nie każdy jest zdolny tyle życia poświęcić, dlatego trzeba docenić taką prace. Podczas każdego występu trzeba dać z siebie jak najwięcej, podobać się publiczności, nie. Zapaśnicy są bardzo często niedoceniani. Ktoś kto niewiele wie o tym sporcie mówi tylko o tym, że to udawane walki i że to nic trudnego. To uczy, że należy doceniać każdy zawód, ponieważ żadna praca nie hańbi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

Offline
 Tytuł:
Post: śr lis 02, 2011 3:43 pm 
Superstar
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt gru 04, 2009 9:41 pm
Posty: 4805
Lokalizacja: Gdańsk
Wielkie brawa. Bardzo dobry artykuł i po prostu aż chciało mi się go czytać. Poruszyłeś najwieksze zalety jak i wady tego widowiska i wszystko opisałeś zwięźle i na temat. Bardzo dobrze i spójnie wszystko poskładałeś i Ci antyfani wrestlingu powinni to przeczytac by zrozumieć, że smieją się z czegoś, czym my zyjemy. Tak, to trzeba po prostu polubić, kto tego nie rozumie, nie ma co z nim dyskutować o wrestlingu, jeżeli oczywiście ta "dyskusja" to nie śmiech tej drugiej osoby. Bardzo dobry artykuł. Polecam każdemu.m

Możecie nawet go przykleić, bo ja tu nie mam uprawnień.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

Offline
 Tytuł:
Post: śr lis 02, 2011 7:20 pm 
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt wrz 16, 2011 8:28 pm
Posty: 68
Zajebisty artykuł - nie da się inaczej tego wyrazić;). Z chęcią go przeczytałem na jakże wspaniałej lekcji jaką jest j.polski :P . Może niektórzy - i tu trafne stwierdzenie - laicy wrestlingowi zrozumieją, o co tak naprawdę w tym biznesie chodzi. Co druga osoba, ba, prawie każda jaką się spytasz o wrestling, odpowie w stylu "udawane g***o, shit, itd.". Mam nadzieję, że ta praca oświeci niektórych "ekspertów" ds. wrestlingu. Dzięki za to i ukłony w stronę autora ;') .

_________________
[center]Follow me on Twitter: @pkarmos[/center]
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

Offline
 Tytuł:
Post: śr lis 02, 2011 11:31 pm 
Mid carder
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz lip 10, 2011 12:14 pm
Posty: 524
Lokalizacja: Cleveland, Ohio.
Naprawdę świetna praca ! Przede wszystkim ciekawa, nie zanudza czytelnika, wydaje mi się też, że o niczym nie zapomniałeś, porusza wszystkie ważniejsze aspekty. Przede wszystkim przeraża liczba zgonów wrestlerów, podejrzewam, że ludzie, którzy wyśmiewają ten piękny sport nic o nim nie wiedząc nie wiedzą też jak ciężki to kawałek chleba i jak wielkie ryzyko ze sobą niesie, o kontuzje tu nie trudno. Z drugiej strony jeśli chodzi o nas, fanów, nawet jeśli nie lubimy jakichś wrestlerów to należy mimo wszystko docenić pracę jaką wkładają w ten sport :)

_________________
Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

Offline
Post: pn lip 11, 2016 10:27 am 
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn cze 01, 2015 8:53 am
Posty: 79
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Świetny artykuł. Niektórym wydaje się, że to ściema a nie sport, ale prawda jest taka, że to wymagająca dziedzina i sport zdecydowanie kontaktowy. Trzeba wielkich umiejętności aby walczyć w sposób widowiskowy. Szkoda tylko, że konsekwencje tego widowiska są nieraz bardzo groźne dla zdrowia. Ale o tym się nie mówi głośno. Tym bardziej się cieszę, że ktoś wreszcie o tym napisał

_________________
Suplementy diety na każdą okazję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 

Offline
Post: pt sie 25, 2017 3:00 pm 
Nowy

Rejestracja: pt sie 25, 2017 1:35 pm
Posty: 1
Lokalizacja: Warszawa
Artykuł majstersztyk! Idealnie opisuje ten widowiskowy sport jakim jest wrestling. Wszystko wyjaśnione jasno i czytelnie!

_________________
http://www.bazanciarnia.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  


Powered by phpBB © 2007 phpBB Group